Derby v Postřelmově rozhodla Faltusova faleška

Kategorie: Články | 2021 | Muži

V pátek 12. 11. se tým mužů vydal sehrát tradiční derby do Postřelmova s cílem spravit si chuť a hlavně napravit reputaci po domácí prohře s Prostějovem. No a také potvrdit průběžnou třetí postupovou pozici v tabulce skupiny „západ“.

Týmová předzápasová příprava započala rozebíráním taktiky, herních signálů a soupeřovi soupisky již v autobuse po cestě, takže do postřelmovské haly jsme se natěšení nahrnuli jako velká voda včetně početného fanouškovského doprovodu.

Soupeř v taktické přípravě a skautingu našeho týmu také nelenil a zaskočil nás velice zákeřnou herní variantou, a to hrou pouze v pěti hráčích. Kdo někdy hrál basket tak ví, že hrát v pěti je velice nepříjemná věc, nemáte nikoho na střídačce, musíte si dávat pozor na fauly a tak podobně. Stejně tak, možná i více, je to však nepříjemné pro soupeře takového týmu. Okamžitě je vám takového týmu líto, přichází brutální podcenění a přizpůsobení se ultrapomalé hře soupeře a podvědomé šetření sil (přece se nebudeme dřít, když jich je jenom pět). Pětičlenný tým se naopak hecne k heroickému výkonu, táhne za jeden provaz a s vědomím, že nemá co ztratit, hraje nebojácně a bez nervů.

Přesně tento scénář se odehrál v Postřelmově. My v roli nahecovaného favorita, soupeř stmelený a vyburcovaný nepřízní osudu v podobě chybějících druhů z týmu. Výsledkem byl souboj o každý bod. První čtvrtinu jsme o bod prohráli, v poločase to byla plichta. Třetí čtvrtinu jsme utekli o čtyři body a tento náskok ještě navýšili až na osm bodů v začátku čtvrtiny poslední. Poté jsme opět polevili a nechali soupeře, aby se vrátil do hry. Třicet sekund před koncem zápasu při vedení 62:67 přišla šťastná Dvořákova trojka a Jílkův nájezd a bylo vyrovnáno 67:67. Drama, které jsme si všichni před zápasem přáli (grrrr). TIMEOUT! a jasná domluva: Otevřená střela nebo nájezd do koše na faul a ubránit protiútok.

Přichází chvíle Ivoše Faltuse, který toho letos moc nenatrénoval a prakticky nic neodehrál, ale jak už to tak bývá, u hráčů kteří si přijdou po půl roce zahrát, falešná forma je taky forma. Dvacet sekund před koncem bere z úhlu zodpovědnost do svých rukou a dává, vedeme 67:69. Následný protiútok po timeoutu domácích už se štěstím ubráníme a přichází euforie. Je to tam, výhra 67:69 (15:14; 34:34; 51:55).

A protože jsme Tým s velkým T nerozcházíme se uspokojeni výhrou do svých domovů, ale odcházíme do nejbližší restaurace na pozápasovou poradu a video coaching a do nočních hodin rozebíráme nedostatky hry. Za čtrnáct dní nás čeká olomoucká Dukla, tak ať jsme připraveni.

Body v zápase: Friedl Robert 23, Faltus Ivo 10, Hauser Tomáš 10, Kopp Lukáš 8, Macháček Jan 7, Drlík Martin 6, Miketa Petr 5, Vlk Šimon bez bodu.

Šestky celkem (10/13; 77 %): Friedl 4/4, Macháček 2/2, Faltus 2/5, Kopp 2/2.

Trojky (celkem 5): Friedl 1, Macháček 1, Miketa 1, Hauser 2.